BLOG - partner-ecentre.cz

Partner komunity LICIT
Přejít na obsah

Češi mají nejdražší volání a data v EU, ukázal průzkum

partner-ecentre.cz
Published v Rozhovory · 14 Květen 2017
Kolem cen mobilních tarifů se v posledních týdnech rozpoutala  vášnivá debata. Proč čeští spotřebitelé mnohonásobně přeplácejí ceny  mobilních tarifů? Kolik za neomezené tarify zaplatí například Němci,  Slováci nebo Poláci? A jak si jako jednotlivec dojednat s operátorem  výhodnější nabídku? Pomůže spojení spotřebitelů do velké skupiny?V České republice je téma cen mobilních tarifů velice ožehavé dokonce  i na politické úrovni. Na konci letošního února odvolal premiér  Bohuslav Sobotka ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním,  že příslušné ministerstvo mělo velmi nízkou aktivitu při novelizaci  telekomunikačního zákona. Sobotka Mládkovi vyčítal, že nezavedl  regulaci, která by vedla ke snížení cen mobilních dat poskytovaných  českými operátory. Velkou mediální pozornost na sebe strhl i ministr  financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna  informoval, že pro své ministerstvo u operátora vyjednal "polské ceny",  tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně.
"Přesně z tohoto důvodu jsme podpořili vznik nezávislé komunity  chytrých spotřebitelů LICIT, aby si i jednotlivci mohli sáhnout na  výhody těch velkých," komentuje Vítězslav Grygar, partner elektronické  nezávislé aukční síně licit.cz věnující se dražbám energií, mobilních  tarifů i dalších komodit. "LICIT je logickým trendem dnešní doby, kdy se  spotřebitelé už umí ozvat a dožadují se svých práv. Máme více než  desetileté zkušenosti získané v organizaci eCENTRE, kde jsme pořádali  e-aukce a sdružovali poptávky pro různé skupiny. Řekli jsme si, že své  zkušenosti předáme celé české veřejnosti. Ať i ostatní mají férové  nabídky," doplňuje Grygar.

Jaké podmínky sousedi?
Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify.  Tamějní operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a  SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč , podobně sestavený balíček přitom  Polákům nabízí i T-mobile za 315 Kč . Naopak Němci musí sáhnout do kapsy  v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30  GB dat je u německého Vodafonu za 5 380 Kč měsíčně a u operátora  T-mobile 5 320 Kč Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do  chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda Němců je cca 98 870 Kč,  a jejich tarif je tedy dvakrát dostupnější než pro Čechy.
Slovenský operátor Orange nabízí neomezené volání + SMS a 6 GB dat za  1064 Kč . V Rakousku nabízí operátor T-mobile balíček neomezeného  volání + SMS a 50 GB dat za 1 593 Kč . Budeme-li porovnávat  nejvýhodnější nabídky různých operátorů našich geografických sousedů,  české ceny jsou druhé nejdražší hned za Německem.
"Je skandální, že žádný z velkých mobilních operátorů v současnosti  nenabízí neomezený tarif pro volání i data. Při srovnatelné cenové  hladině a neomezeném volání + SMS mají Češi oproti okolním státům  nejnižší množství dat zahrnutých v tarifu. Český T-mobile má neomezené  volání + SMS s 60 GB dat za 2 499 Kč měsíčně, u operátora O2 můžete za  999 Kč měsíčně získat neomezené volání + SMS a 5 GB dat. Vodafone tento  týden oznámil změnu svých tarifů - stávající balíček za 999 Kč nabízí  neomezené volání plus SMS, 4 GB a 1000 volných minut do zahraničí, na  konec května připravili nově neomezené volání a SMS s 22 GB dat za 1777  Kč," upřesňuje Grygar. Z výše uvedeného také jasně vyplývá, že v Česku  jsou mobilní data ve srovnání s ostatními státy střední Evropy stále  dražší. Český zákazník si tedy klade stále stejnou otázku - který z  balíčků si vybrat a jak získat co nejvíce, za co nejnižší cenu?

Nevýhodné postaveni mají pouze fyzické osoby
Na českém trhu se prohlubuje propast mezi cenami pro jednotlivce a  cenami pro firmy s velkým objemem telefonních čísel. Příkladem z  posledních měsíců může být tarif pro Ministerstvo financí ČR nebo snad  rekordně nejnižší tarif, který vysoutěžila Vojenská nemocnice Olomouc u  O2 na konci roku 2016. Tarif s neomezeným voláním a 3 GB dat nemocnice  získala za 79 Kč. "Česká veřejnost by se ve své snaze o výhodnější  balíčky měla chytře spojit, podat hromadnou poptávku a následně  licitovat s mobilním operátorem o co nejvýhodnější nabídku. Teprve potom  se může jednotlivec dočkat opravdu zajímavé ceny, kterou by samostatně  nikdy nedostal," uzavírá Vítězslav Grygar, partner Licitu.
Bez komentářů

SPŘÁTELENÉ WEBY
Nacházíte  se na webové stránce obchodního  partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové  stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených  služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah