BLOG - partner-ecentre.cz

Partner komunity LICIT
Přejít na obsah

Ceny energií brzy vystřelí vzhůru. Proč, o kolik a jak můžeme ušetřit? (zdroj denik.cz)

partner-ecentre.cz
Published by David Sobotík v Energie · 5 Prosinec 2017
Po několikaletém klesání cen energií pro domácnosti  dochází k obratu. Během následujícího týdne, ve kterém mají obchodníci  zveřejnit své nové ceníky, bude už vše jasné. Jak ale sami obchodníci  naznačují, pokud budou ceny navyšovat, zvolí pozvolný nárůst nebo upraví  způsob účtování


Ilustrační obrázek/ zdroj Pixabay.com

Energetický regulační úřad (ERÚ) uvedl, že pro domácnosti zvedne podíl ceny, který na elektřině určuje, asi o 2,5 procenta. U plynu  regulované ceny vzrostou asi o 2,8 procenta, ale protože podíl  regulované složky není tak vysoký, bude podle ERÚ dopad na výslednou  cenu menší než u elektřiny. Další část ceny určují dodavatelé.
Analytici očekávají, že díky meziročnímu růstu cen poroste  i cena této položky. Spotřebitelé mohou zvýšení plateb předejít změnou  dodavatele. Podívejte se na nezávazné srovnání cen elektřiny.

Všichni odběratelé v Česku mohou volně přecházet od jednoho dodavatele  energií k jinému, a tuto možnost i využívají. V roce 2016 převedli lidé a  firmy  k jiným dodavatelům 360 tisíc odběrných míst elektřiny a 204 tisíc míst  odběrných míst plynu. Odchod zákazníků zaznamenali hlavně dva největší  dodavatelé, ČEZ a innogy. Velkou část odběratelů jim sebrali noví  dodavatelé, kteří se na trh dostali až po jeho liberalizaci.

Právě přechod k jinému dodavateli je mnohdy nejefektnější možnost  úspory. Podle průzkumu nezávislého sdružení spotřebitelů Licit,  vycházejícího z tisícovky vyúčtování svých členů, se ukázalo, že běžní  spotřebitelé, ale i malé a střední podniky, kteří jsou členy  sdružení Licit, v roce 2017 nejčastěji přecházeli kvůli nevýhodným  podmínkám od ČEZ, v těsném závěsu s E.ON energií. V případě zemního  plynu pak spotřebitelé nejčastěji opouštěli inoggy Energie a poté ČEZ.  Zcela logicky tak nejvíce lidí přecházelo od největších poskytovatelů.  Zvyšování cen navíc dává lidem možnost ukončit i dlouholeté smlouvy.

„V případě, že dodavatel navyšuje původně dohodnutou cenu, je povinen  toto vždy klientovi oznámit. Klient se změnou ceníku nemusí souhlasit a  má právo dle všeobecných obchodních podmínek dodavatele od smlouvy odstoupit.

Podmínky je každý dodavatel povinen uveřejnit na svých internetových  stránkách. Zvyšování cen čeká klienty, kteří mají smlouvy na dobu  neurčitou a nemají smluvně fixovanou – garantovanou cenu na rok 2018,“  upozorňuje Zdeněk Svoboda, odborník na realizaci aukcí spolupracující se sdružením Licit.

Spotřebitelé, kteří nechtějí sami řešit změny energií, si můžou nechat  pomoci. Právě sdružení spotřebitelů získává v aukcích různých komodit  lepší ceny pro své členy a řeší za ně veškeré administrativně právní  úkony spojené s přechodem k jinému dodavateli.

„Sdružení nezávislých spotřebitelů Licit zajistilo pro své členy  elektrickou energii a plyn levnější o 300 korun za MWh. Spotřebitelé,  kteří původně platili v průměru 870 korun za 1 MWh plynu, nyní platí  v průměru 570 korun. Průměrnou cenu 1300 korun za elektrickou energii,  se podařilo snížit na něco kolem 1000 korun. Pro rodinu žijící  v rodinném domě to může znamenat úspory v řádech i deseti tisíc korun  ročně,“ říká Vítězslav Grygar partner nezávislé komunity spotřebitelů  Licit.There are no reviews yet.
0
0
0
0
0

SPŘÁTELENÉ WEBY
Nacházíte  se na webové stránce obchodního  partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové  stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených  služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah